اگر از زندگی شهری خسته‌اید و نیاز به سکوت و استراحت دارید، یک شب و روز را کنار یکی از دو دریاچه تار و هویر بگذرانید؛ قطعا حالتان عوض خواهد شد. دریاچه هویر و دریاچه تار دماوند به فاصله کمتر از یک کیلومتر از هم در دل کوه‌های البرز قرار دارند.

ویژگی‌های دو دریاچه تار و هویر

دریاچه تار جزو آثار طبیعی ملی ایران و از مناطق گردشگری شهرستان دماوند بوده و در 20 کیلومتری شرق شهر دماوند و 10 کیلومتری غربی روستای هویر واقع شده‌است. این دریاچه جزو دریاچه‌های آب شیرین کوهستانی محسوب می‌شود، سرشاخه آب‌هایی که به این دریاچه‌ها می‌ریزند، چشمه‌ساران کوه‌های قره‌داغ، سیاه‌چال و شاه‌نشین در شمال و آبراهه‌های فصلی از جنوب است که قسمتی از آب آن‌ها وارد دریاچه‌ها می‌شود و قسمتی دیگر، آب رودهای تار و هویر را تأمین می‌کنند.
جالب است بدانید که آب این دریاچه سرشار از کلسیم، منیزیم و کربنات است و جز آب های شیرین ایران محسوب می شود. همانطور که گفتیم این منطقه دارای آب و هوایی کوهستانی است و برای تفریحات آبی از جمله شنا و قایقرانی و ماهیگیری مناسب است.

با توجه به موقعیت جغرافیایی کوهستانی که دو دریاچه تار و هویر واقع شده اند همواره شرایط آب و هوایی خنک و روبه سردی را دارا هستند. مطابق با مطالعات صورت گرفته در هر سال به طور متوسط ۷۶۰ میلی لیتر باران در دو دریاچه تار و هویر می بارد. گرم ترین ماه سال، تیر می باشد که دمایی در حدود ۱۸ درجه سانتی گراد را برای این منطقه به ارمغان می آورد.

با تمام این تفاسیر بهترین زمان بازدید از دریاچه‌های تار و هویر در دماوند اردیبهشت و خرداد میباشد .

 برای رسیدن به این دریاچه سه مسیر وجود دارد:

  1. شهر دماوند، روستای چنار غرب، جاده خاکی دریاچه تار.
  2. جاده‌ تهران به فیروزکوه، در 98 کیلومتری آن یعنی دلیچای، جاده‎ای منشعب می‌شود و از روستاهای کهنک، یهر، لی پشت، مومج، دهنار و هویر عبور کرده و  دریاچه تار میرسید .
  3. شهر دماوند، جاده فیروزکوه، روستای آرو ، روستای مومج ، دهنار ، هویر و دریاچه تار .

 

برای دیدن تور مجازی روی ْ360 کلیک کنید

برای تماشای تور مجازی دریاچه تار روی ْ360 کلیک کنید .

 

 

دریاچه تار در گوگل مپ

دیدگاه خود را ارسال کنید...